Netsprint

Netsprint to polska wyszukiwarka, której historia rozpoczyna się w 2000 roku w Warszawie. Została wówczas opracowana przez firmę XOR i pojawiła się początkowo na serwisie Hoga.pl, ale już rok później producent uruchomił portal NetSprint.pl.

Równocześnie powstało ponad 140 lokalnych serwisów korzystających z tej wyszukiwarki i przede wszystkim wzmacniających jej pozycję na rynku. Netsprint z czasem zaczął odnosić coraz większe sukcesy, między innymi zajmując pierwsze miejsce w rankingu PC World Komputer na najlepszą polską wyszukiwarkę, a następnie zostając dwukrotnym zwycięzcą konkursu Teraz Internet w kategorii: baza danych, katalogi, wyszukiwarki.. Największym dokonaniem firmy było jednak nawiązanie współpracy z portalem Wirtualna Polska, który od tamtej pory jest jej największym partnerem.

Firma, która podbiła Polskę oraz Litwę, według doniesień z czerwca 2009 roku wkracza również na rynek duński. NetSprint dostarczy tam technologię, która pozwoli wydawcom europejskim na wzmocnienie pozycji na rynku reklam pay-per-click.

Mimo iż według rankingu firmy Gemius, Netsprint znajduje się na trzeciej pozycji w Polsce pod względem popularności wśród internautów, jego pozycja na naszym rynku jest bardzo silna. Wyprzedziły go jedynie dwa światowe giganty – Microsoft i Google, z kolei w tyle zostało nawet popularne Yahoo. Te wyniki są dowodem na sukces jaki odniosła wyszukiwarka Netsprint w zaledwie 9 lat od jej uruchomienia.

Wyszukiwarka Netsprint