Google

Niemal każdy internauta zna wyszukiwarkę Google , mało kto jednak zna jej historię . Założycielami tej popularnej amerykańskiej firmy są Sergey Brin i Larry Page. Ich wspólne dzieje rozpoczynają się w 1995 roku, gdy poznali się podczas przygotowań do doktoratu z nauk informatycznych. Wówczas mieli jeden plan, stworzyć ogólnodostępną wyszukiwarkę, która pomagałaby znaleźć informacje w różnych bazach danych. Rok później swoje marzenia wprowadzili w życie, nową wyszukiwarkę nazwali BackRub. Powstawała ona w akademiku i w ich domach, a każdy kto miał do niej dostęp był zachwycony pomysłem.

Google zostało założone na bazie BackRub w 1998 roku w garażu Larry’ego, nie tylko dzięki dwóm wybitnym doktorantom, ale również przy pomocy inwestorów. Sergey i Larry uzbierali milion dolarów na rozwój nowej firmy Google Inc., która oficjalnie została założona 7 września 1998 roku. Jej nazwa powstała wskutek pomyłki, miała ona brzmieć „googol”, odpowiednik liczby jeden i sto zer, jednak Larry źle wpisał rejestrując domenę i tak powstało "google" .

Firma od tamtej pory zaczęła się błyskawicznie rozwijać, a jej założyciele zajmują czołowe miejsca na liście najbogatszych ludzi. W 2004 roku wartość koncernu szacowano na 27 miliardów dolarów, obecnie jest to 100 miliardów dolarów. Tym samym firma ta znacznie wyprzedziła ogromne koncerny takie jak Microsoft i Coca-Cola. Według Gemius 94,20% polskiego rynku jest opanowane przez giganta należącego do Brin'a i Page'a. Statystyki jasno określają, że Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie i prawdopodobnie szybko to nie ulegnie zmianie.

Wyszukiwarka Google